Trentino – zimowa, nie tylko narciarska, arena sportowa

02/03/2017 
1


Editor's rating
Lubisz ten artykuł?
8.9

Jedenaście nowoczesnych centrów narciarstwa klasycznego, 1200 km tras i jeden obowiązujący na terenie całej prowincji karnet Super Nordic Skipass – dla amatorów biegania na nartach Trentino jest wymarzonym miejscem na alpejskiej mapie. Co więcej, swój kawałek śniegu niemal w każdej z tutejszych stacji znajdą również zwolennicy skitourów i freeride’u. Jeżeli na wakacje wybieracie się z dziećmi, polecamy spacery na rakietach śnieżnych, wizytę na lodowisku, przejażdżki psim zaprzęgiem lub na fat bike’ach – rowerach wyposażonymi w grube, zimowe opony.

Narciarstwo klasyczne to fascynująca dyscyplina o starożytnych korzeniach, która przeżywa obecnie renesans. Trentino, z uwagi na wyjątkowe krajobrazy, nowoczesną infrastrukturę, długość i różnorodność tras, oferuje wyjątkowo dobre warunki do uprawiania tego sportu. W sumie, w dolinach u podnóży Dolomitów znajduje się jedenaście centrów narciarstwa klasycznego. Szczególnie godna polecenia jest trasa nad jeziorem Tesero/Lago di Tesero (na odcinku 18 km trasa jest sztucznie naśnieżana). Uważane za kolebkę narciarstwa w Europie doliny Fiemme i Fassa są najbardziej popularnymi wśród amatorów biegówek miejscami w Trentino, choć tras nie brakuje również w innych zakątkach prowincji.

Doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa klasycznego znajdziemy również w stacji Paganella. Trasy wytyczone są wokół jeziora Andalo i w pobliskim lesie.

Na nartach pobiegamy również w okolicach Madonny di Campiglio, gdzie wytyczone są cztery szlaki w okolicach Passo Campo i Carlo Magno.

Ski touring to kolejna, alternatywna do narciarstwa zjazdowego forma aktywnego wypoczynku w górach łącząca narciarstwo zjazdowe z alpinizmem. Jeżeli zadbamy o sprzęt – lekkie narty z fokami i przystosowane do podchodzenia buty – o idealne na narciarskie eskapady miejsca nie musimy się już martwić. W Trentino znajduje się mnóstwo oddalonych od głównych nartostrad i wyciągów zakątków, gdzie w ciszy i spokoju, samotnie lub z przewodnikiem, podreptać można na nartach. Od śródziemnomorskich szczytów okalających jezioro Garda po ogromne masywy lodowcowe Adamello i Cevedale, od gęstych lasów porastających Lagorai, po pionowe ściany Dolomitów –Trentino skrywa miejsca, w których osoby prezentujący różny stopień zaawansowania technicznego znajdą swoje ulubione zakątki.

Najbardziej „wyzwoloną” odmianą narciarstwa jest z pewnością freeride. Dzika radość z zakładania w puchu pierwszych śladów i szusy w przysypanym świeżym śniegiem lesie są doświadczeniem, które ciężko przyrównać do zjazdów na wytyczonych, gładkich trasach.

Wybierając się do Trentino, regiony freeride’owe znajdziecie praktycznie w pobliżu każdej z głównych stacji, niemniej jednak, szczególnie ulubionym miejscem amatorów jazdy poza trasami są okolice Val di Fassa. Do Diego, regionu położony w sercu słonecznego Belvedere łatwo dotrzeć wyciągiem z Canzei; stąd w dół rozciąga się teren, przez który zaliczymy ponad kilometrowy zjazd.

Za pierwszy „autoryzowany” region freeride’owy w Trentino uważany jest Col Margherita Freeride Park. Długość skirouty wynosi tu ponad 800 m, a przewyższenie 600 m. Polecamy osobom, które raczej jeżdżą, nie panierują się w puchu. Równie atrakcyjne i malowniczo położone tereny do śmigania w głębokim śniegu znajdziecie w regionie Passo Pordoi (Freeride Val Lasties, Freeride Val Mezdi i Freeride Pordoi fork) oraz na Marmoladzie.

Kierując się w stronę San Martino di Castrozza polecamy zahaczyć o Alpe Tognola, jedną z fajniejszych freeride’owych miejscówek w Trentino. Szerokie narty warto też zabrać ze sobą planując zimowe wakacje w Tonale. Jak twierdzą tutejsi przewodnicy, to wymarzone miejsce dla miłośników dwóch desek, którzy chcą „narodzić się” ponownie i odkryć najpiękniejszą stronę narciarstwa.

Niemniej jednak, gdy na zimowy urlop wybieracie się w rodzinnym gronie, polecamy nieco łagodniejsze rozrywki po nartach.

Doskonałą alternatywą spędzenia czasu po nartach jest spacer na rakietach śnieżnych. Co ważne, jest to atrakcja dostępna niemal dla wszystkich osób, które mogą pozwolić sobie na odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim jednak, zimowe spacery na rakietach umożliwiają dotarcie w miejsca, w które przemieszczając się wyciągiem, na nartach czy samochodem, nigdy byśmy nie dotarli. W Trentino czeka na Państwa niezliczona wręcz ilość ścieżek spacerowych, a niektóre z nich wytyczone są w prawdzie bajkowej scenerii, na terenie trzech parków przyrody.

Fajną alternatywą nart są również łyżwy. Fantastyczne kryte lodowiska znajdują się m.in. w pobliżu słynnych ośrodków narciarskich – Ice Stadium w Folgarii, Ice Arena w Pinzolo, Ice Arena w Andalo, czy miejskie lodowisko Ice Arena w Cavalese. Naturalne tafle na świeżym powietrzu znajdziemy m.in. w Lido Bertoldi na jeziorze Lavarone i w Madonna di Campiglio.

Nieco mniej popularną rozrywką, acz na pewno wartą spróbowania są przejażdżki psimi zaprzęgami lub tzw. fat bike’ami, czyli rowerami przeznaczonymi do jazdy na śniegu.

W Madonna di Campiglio psim zaprzęgiem przejedziemy się na Piana di Nambino; rezerwacji dokonywać należy w szkole Athabaska, której biura mieszczą się w Madonnie i Pinzolo.

Wycieczki dla dzieci i dorosłych organizowane są również na Alpe Cimbra w Folgarii. Wystarczy zgłosić się do centrum Sleddog w Passo Coe, dokonać opłaty i zarezerwować termin. Koszt 15-minutowej przejażdżki dla dzieci od 3. roku życia wynosi 15 euro, dla dorosłych 40 euro.

Wypożyczalnie fat bike’ów oraz ścieżki o różnym stopniu trudności znajdziecie mi.in. w Alpe Cimbra, Val di Sole, na Paganelli i w okolicach Valsugana. Warto podkreślić, że sport ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla zaawansowanych rowerzystów; jazdy na rowerze z grubymi oponami spróbować może każdy, pod warunkiem, że założy kask, sportowe obuwie i odpowiednią odzież.

Jedenaście nowoczesnych centrów narciarstwa klasycznego, 1200 km tras i jeden obowiązujący na terenie całej prowincji karnet Super Nordic Skipass - dla amatorów biegania na nartach Trentino jest wymarzonym miejscem na alpejskiej mapie. Co więcej, swój kawałek śniegu niemal w każdej z tutejszych stacji znajdą również zwolennicy skitourów i freeride’u. Jeżeli…
Content - 8,9

8,9

Lubisz ten artykuł?

User Rating: Be the first one !

Previous Article
Dolomity zimą
Next Article
A Line in the Snow - GreenlandYou might also like
1 Comment

Wow… nie wiedziałam, że tam jest tak cudownie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


More Story
Dolomity zimą Wycieczki na nartach tourowych w dziewicze tereny i zjazdy w puchu to atrakcja, która z roku na rok przyciąga więcej amatorów....