Nitro, doświadczony producent butów snowboardowych zrobił kolejny i jedyny słuszny krok w stronę rozszerzenia palety produktów związanych ze splitboardingiem. W kolekcji 20/21 pojawiły się obok wiązań oraz fok, dawno oczekiwane buty splitboardowe.
Z nieukrywaną radością przyjęliśmy tą wiadomość. Przy pierwszej możliwej okazji przetestowaliśmy nowy but splitboardowy Nitro Incline TLS.
Czym charakteryzuje się but splitboardowy? Przede wszystkim trzy podstawowe cechy odróżniają go od buta snowboardowego:
- Możliwość zapięcia raków automatycznych lub półautomatycznych (o tym dalej w recenzji)
- Konstrukcja buta ukierunkowana jest w większym stopniu na chodzenie niż ma to miejsce w typowym bucie snowboardowym
- But splitboardowy zawiera wyraźne cechy buta wysokogórskiego
Pierwsze wrażenie jakie wynosi się zakładając but splitboardowy Nitro Incline TLS można zawrzeć w tych słowach: jest mega wygodny. Trzyma stopę tam gdzie ma trzymać czyli w okolicy śródstopia, kostki i pięty Achillesa, bez uwierania, bez zbędnych luzów, pozostawiając jednak palcom małą przestrzeń wystarczającą, by nie obić paznokci podczas pracy z rakami i nie odmrozić palców stóp podczas długiego podchodzenia w niskich temperaturach.
System wiązania został przeniesiony z butów snowboardowych Nitro Snowboardboots – tu się nic nie zmieniło-ten rewelacyjny system, który sprawdził się od wielu lat, pozwala na dowolne dopasowanie w zależności od potrzeb freerajdera. Wewnętrzny botek dysponuje sznurowaniem zintegrowanym z zewnętrzną skorupą, tak by nie powstawały niepotrzebne luzy i uczucie „pływania”.
Taki rodzaj sznurowania pozwala szybko i skutecznie utrzymać stopę.
Zewnętrzna skorupa buta podzielona jest na dwie strefy: wiązanie stopy i cholewki, co pozwala na precyzyjne dopasowanie zarówno na tryb podchodzenia jak i do późniejszego zjazdu.
Okolica łydki jest tak skonstruowana, by podczas długiego wykroku, but nie torturował łydki. Nitro wykazał się tu zrozumieniem tematu i zintegrowano na potrzebę sztywności podczas zjazdu ciekawe rozwiązanie w postaci regulowanego paska, który usztywnia but do zjazdu po zesznurowaniu. Proste, lekkie i skuteczne rozwiązanie.
Wróćmy do zagadnienia raków: Nitro Incline TLS przystosowane są do użycia z rakami półautomatycznymi czyli takimi, które z przodu posiadają koszyk. Nos buta jest wzmocniony dodatkowo gumową powłoką. Podeszwa z tyłu buta jest w ten sposób wyprofilowana, że tylni klips raków półautomatycznych bez problemu można zapiąć na piętę.
Korzystając z raków, gdzie dźwignia sił działająca na zęby atakujące raków jest dość znaczna, sztywność buta i sznurowanie powinny zapobiegać wysuwaniu się pięty z buta.
Nitro Incline TLS daje w tym istotnym aspekcie uczucie pewności i śmiało można stawać na przednich zębach. Dla szanującego się freerajdera pozostaje w tym momencie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czy to aby na pewno teren, w którym chciałby dokonać zjazdu na splicie 🙂
To już musi każdy sam dla siebie zdecydować.
Pojawia się pytanie czy nie byłoby lepiej mieć buta na raki automatyczne. Odpowiedź brzmi: owszem, lecz jeśli chcesz utrzymać stosunkowo niską wagę buta, jest to konstrukcyjnie ograniczone. Przyglądając się konstrukcji podeszwy Nitro Incline TLS można zauważyć, że podjęto tu świadomą decyzję, by zachować lekkość i trwałość. Półautomatyczne raki są w zupełności wystarczające w większości akcji górskich. Różnica w wadze raków automatycznych a półautomatów wynosi w przypadku lekkich raków 40g! Wzmocnienie podeszwy buta odbiło by się zwiększeniem wagi o więcej niż te 40 g.
Całość buta jest wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów. But freeride’owy musi znieść większe obciążenia i poddany jest większemu zużyciu chociażby przez fakt jazdy poza trasami, nieraz w twardej szreni lub podczas podchodzenia w górskim i skalistym terenie. Tu stawiane są zupełnie inne wymogi odnośnie podeszwy. Tym samym but splitboardowy powinien być bardziej zbliżony do buta wysokogórskiego niż do typowego buta snowboardowego na stok. W Nitro Incline TLS znajdziemy zarówno solidną podeszwę Vibram Arctic Grip nadającą się idealnie na mokrą, lodową nawierzchnię, jak i reflektującą ciepło wkładkę od strony wewnętrznej podeszwy a to wszystko przy zachowaniu lekkości całej konstrukcji buta. Średni ciężar pary wynosi 1275g. (dł. wkładki 275mm)
Bardzo ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez Nitro są dwa rodzaje wkładek z tworzywa sztucznego, które można dowolnie wymieniać, by indywidualnie dopasować sztywność języka w bucie. Twardsze znajdziecie już w bucie, dwie miększe dodatkowe wkładki są załączone w oryginalnym zestawie. Usuwając wkładki zyskujemy tym samym 3 stopnie regulacji sztywności języka. Na długie, wielogodzinne podejścia idealne rozwiązanie.
Podsumowanie:
Świetny, profesjonalny but splitboardowy z łatwym zakładaniem i możliwościami dopasowania. Sprawdzony system wiązania. Wygodny botek wewnętrzny.
Nitro Incline TLS dzięki zastosowanym rozwiązaniom i solidnemu wykonaniu zasługują w pełni na miano bezkompromisowych butów splitboardowych.
Sznurowanie: Nitro TLS Speed Lacing
Podeszwa: Vibram
Ochraniacz pięty kompatybilny z rakami – Tak